Vad blev märket 2016?
Arbetsgivarna och facken inom industrin enades om ett märke om 2,2 procent i ett 12 månader långt avtal som löpte ut den 31 mars 2017.
Arbetsgivarna och facken inom industrin enades om ett märke om 2,2 procent i ett 12 månader långt avtal som löpte ut den 31 mars 2017.

Svensk industri står inför ett fortsatt tufft konkurrensläge, men också stora möjligheter. Inför avtalsrörelsen 2027 lyfter Industriarbetsgivarna och IKEM behovet av villkor som stärker företagens konkurrenskraft och skapar förutsättningar för investeringar, produktion och nya jobb.

Dagens utbildningssystem levererar inte i närheten av de volymer som krävs inom industrin. Det skriver företrädare för Industrirådets arbetsgrupp för kompetensförsörjning.

Produktionen i svensk basindustri har fortsatt att falla 2026. Efterfrågan är svag, orderstockarna för små och konkurrensen på världsmarknaden allt hårdare. Det visar Industriarbetsgivarnas rapport ”Ekonomiska läget i basindustrin”. Någon tydlig vändning är ännu inte i sikte.

Pressinbjudan från Industriarbetsgivarna och IKEM: Pressträff i Göteborg fredag 18 september kl. 12.00

Det svenska Yrkeslandslaget har samlats på Bosön på Lidingö för en gemensam landslagsträff inför Yrkes-VM i Shanghai den 22–27 september. Nu väntar de sista förberedelserna innan 22 unga svenska yrkesproffs ställs mot världseliten – sex av dem tävlar inom industrins yrken.

Industriarbetsgivarna har den stora glädjen att välkomna Sara Lidqvist som ny förhandlare och arbetsrättsexpert.

Vem kommer att betala för kostnaderna om förslaget om att avskaffa karensavdraget blir verklighet? Svaret är vi alla. Ett avskaffat karensavdrag är ogenomtänkt och leder till högre kostnader och ökad sjukfrånvaro

Hur väl står sig Industriavtalet och svensk industris konkurrenskraft när omvärlden präglas av geopolitisk oro, handelskonflikter och en svag konjunktur? Det var den centrala frågan när Industriarbetsgivarna samlade företrädare för arbetsgivare och fack under Almedalsveckan för ett seminarium inför avtalsrörelsen 2027.

Svenskt Näringsliv har sedan en tid tillbaka varit inne i konstruktiva förhandlingar om att göra förändringar i pensions- och försäkringsavtalen mellan Svenskt Näringsliv, PTK och LO. Parterna har inte lyckats nå hela vägen fram varför såväl PTK som LO valt att säga upp gällande avtal.