Yrkes-SM är även en central mötesplats för unga, utbildningsanordnare, arbetsgivare och fack som tillsammans vill stärka kompetensförsörjningen till industrin och till andra branscher.
För industrin är tävlingarna en möjlighet att synliggöra de karriärvägar som finns inom teknik och produktion – och att inspirera fler att välja en yrkesutbildning.
– Yrkes-SM spelar en avgörande roll för att lyfta statusen på yrkesutbildningar. Här får unga tävlande visa sin skicklighet, samtidigt som de blir förebilder för andra ungdomar som står inför sina studie- och yrkesval, säger Fredrik Gunnarsson, ansvarig för kompetensförsörjning på Industriarbetsgivarna.
Svensk industri har ett stort kompetensbehov de kommande åren. Teknikutvecklingen går snabbt och efterfrågan på kvalificerad arbetskraft är hög inom flera yrkesområden. De tävlande ungdomarna representerar inte bara spetskompetens – de är också viktiga ambassadörer för en bransch i förändring.
– Industrin behöver fler unga som vill vara med och utveckla framtidens lösningar. De som tävlar i Yrkes-SM visar att det både finns engagemang och hög kompetens bland nästa generations medarbetare. De är viktiga ambassadörer för industrin och dess möjligheter, säger Fredrik Gunnarsson.
Under tävlingsdagarna får besökare möjlighet att följa tävlingarna på nära håll, testa olika yrken och möta både elever och företag. Målet är att öka kunskapen om industrins yrken och inspirera fler att välja en framtid inom svensk industri.
Om Yrkes-SM 2026
Yrkes-SM är Sveriges största satsning för att öka intresset och rekryteringen till yrkesutbildningar. Genom ett stort och innehållsrikt tävlings- och uppvisningsarrangemang vartannat år tävlar Sveriges mest yrkesskickliga ungdomar mot varandra inom ett 50-tal yrken.
Under tre intensiva dagar 4-6 maj erbjuds skolor att gratis få besöka evenemanget för att få möjligheten att titta, fråga och själva få prova på olika yrken. Läs mer:
Start – Yrkes-SM 2026 Stockholm
Automationsteknik
- Theo Elmersson
- Cornelius Le Hir
- Ted Larsson
- Albin Nordström
- Niklas Olsson
- Emil Svanberg
- Filip Sultan
- Gergö Szabo
CAD-konstruktion
- Liam Holt
- Jorm Jansson
- Algot Karlsson
- Eriq Larsson
- Voldemars Lasmanis
- Emil Oldberg
CNC-teknik fräs
- David Carlsvärd
- Yalo Feith
- Jonathan Holm
- Elvis Nilsson
- Hampus Rees
- Leon Sütcü
CNC-teknik svarv
- Levis Berg
- Jacob Mörner
- William Savinainen
- Kristian Åström
Industri-el
- Jonathan Brisenfjord
- Tobias Pettersson
- Leo Rylander
- Jona Thell
- Nilas Lotare
- Vinter Tjäck
- Emilio Åsell
- Daniel Nilsson
Process/batteri
- Gabriel Brandin Carlfalk
- Elias Flod
- Rasmus Gissleholm
- Arvid Lycke
- David Olofsson
- Charlie Persson
Svets
- Albin Fagerlund
- Alexander Lind
- Calle Johansson
- Ludwig Johansson
- Elov Sandelin
- Isak Sundqvist









